Tisková zpráva 2/2017

 

Noc vědců navštívilo 50 tisíc lidí

7. října 2017

 

Padesát tisíc dětí i dospělých přilákal program 14. Noci vědců, která se konala v pátek večer na desítkách míst v celé republice. „Návštěvnost je opět vyšší než loni, z čehož máme radost. Znamená to, že věda, vědění, poznávání a zvídavost mají své publikum rozrůstající se,“ říká Hana Královcová z Techmania Science Center v Plzni, která byla národním koordinátorem celé akce. Příští rok bude národním koordinátorem Ostravská univerzita. Ta letos zaznamenala nárůst návštěvníků z řad středoškoláků. „Vyšší návštěvnost mladé generace nad patnáct let nás velmi těší,“ dodává Tereza Šimišová z Ostravské univerzity.


Letošní Noc vědců se nesla v duchu tématu Mobilita. Návštěvníci tak mohli třeba na vlastní oči spatřit automobily na vodíkový pohon, vyzkoušet si jízdu na invalidním vozíku nebo se díky přednáškám podívat na cestování v pravěku či pohyb ve vesmíru. „Lidem jsme prostřednictvím originálně pojatých workshopů předvedli, na jakém principu funguje Maglev, nejrychlejší a nejdražší druh kolejové dopravy na světě, nebo osmóza, což je zase pohyb na mikroskopické úrovni,“ uvedla programová manažerka liberecké iQLANDIE Petra Zákravská. Na Gymnáziu F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou zase byla největším tahákem účast juniorského mistra světa v jízdě RC modelů, studenta zdejší kvarty Šimona Horáka, a v Ostravě lákala kvadroptéra ovládaná gesty. Olomoucké science centrum Pevnost poznání připravilo na dvě desítky aktivit, které uváděly věci do pohybu. „Tým geologů například představil české horniny jako akční postavy neživé přírodní říše, vědci z ústavu experimentální botaniky Akademie věd zase doslova rozsvítili rostliny v čiré temnotě,“ říká Gabriela Sýkorová Dvorníková z Univerzity Palackého. Na gymnáziu V. B. Třebízského ve Slaném jako každoročně překonali jeden kuriózní rekord. Ten letošní byl v kategorii nejdelší hořící pěna a má hodnotu 5,2 metrů.


Hlavním mediálním partnerem Noci vědců 2017 byla Česká televize, mediálními partnery pak Český rozhlas Plus a Český rozhlas – Rádio Junior.