Tisková zpráva 5/2018

 

Prestižní celoevropská akce Noc vědců v pátek otevře univerzity, vědecká centra i hvězdárny veřejnosti

1. října 2018

 

Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. 10. brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Nabitý program probíhá od 17. hodiny odpolední na více než 30 místech v republice. Pro lepší přehled o kompletním programu je připravena mobilní aplikace. Letošním tématem akce je 100 let české vědy.

 

Program, který je letos věnován nejvýznamnějším objevům za posledních 100 let české vědy, se odehraje na více než 30 místech České republiky. Bude probíhat mezi 17. a 22. hodinou a pro veřejnost bude zdarma. „V Praze se například zapojí České vysoké učení technické, Přírodovědecká a filozofická fakulta Univerzity Karlovy, v Brně to pak bude třeba  VIDA! Science centrum, v Českých Budějovicích Biologické centrum Akademie věd ČR a v neposlední řadě v Ostravě obě univerzity či Science centrum Svět techniky,“ říká ostravská, a zároveň také národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová. Vzhledem k počtu zapojených míst i třináctileté tradici se mají návštěvníci skutečně na co těšit. „Připravený program je neuvěřitelně pestrý. Návštěvníkům dá nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí také nejmodernější vědecké trendy a ukáže, že čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ doplňuje Navrátilová.  

 

Velkou novinkou letošního ročníku Noci vědců je přehledná aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní návštěvníci naleznou kompletní program všech zapojených institucí. V rámci aplikace si pak mohou jednoduše sestavit svůj vlastní program a využít mapku zobrazující jednotlivá místa konání. Aplikaci vytvořili vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci. Kompletní program akce a veškeré podrobnosti lze nalézt také na webu www.nocvedcu.cz.

 

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců nově zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 jsou dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.

 

Kontakt pro média: Jitřenka Navrátilová, tel: +420 731 068 263, e – mail:  koordinator@noc-vedcu.cz.